Microsoft: Изискването за TPM 2.0 чип в Windows 11 е задължително

Стефан Николов Последна промяна на 06 декември 2024 в 16:44 1293 0

Microsoft: Изискването за TPM 2.0 чип в Windows 11 е задължително

Снимка Gygabite

Microsoft: Изискването за TPM 2.0 чип в Windows 11 е задължително

Стандартът Trusted Platform Module определя наличието на специален криптографски чип, предназначен за управление на редица задачи, свързани с информационната безопасност на компютъра. Стандартът беше въведен още през 2009 г., но Microsoft наскоро реши да наложи изискването за TPM на всеки компютър с Windows 11, което предизвика силен отпор още при неговото въвеждане.

При обявяването на Windows 11 корпорацията Microsoft направи много противоречив ход, като значително промени хардуерните изисквания за новата Windows 11. Най-новото издание на най-популярната операционна система за персонални компютри не може да работи и дори да бъде инсталирано при обичайните условия, ако процесорът е на няколко години или дънната платка не включва специализирания криптографски хардуер (или свързаната с него фърмуерна емулация), известен като Trusted Platform Module (TPM).

Ето че сега старшият продуктов мениджър Стивън Хоскинг разкри, че Microsoft дори подсилва идеята, че изискването за TPM ще остане и няма да има компромиси дори след края на основната поддръжка на Windows 10. От Редмънд смятат, че TPM технологията е от решаващо значение за гарантиране сигурността на Windows и е още по-важна, когато се разглежда бъдещето на екосистемата Windows.

Хоскинг обясни, че основната роля на TPM е да предлага хардуерни защитни функции за всяко съвместимо компютърно устройство. Чипът може да съхранява по сигурен начин криптиращите ключове и сертификати. Той може също така да предпазва паролите и чувствителните данни от злоупотреба и неоторизиран достъп. TPM чипът може също така да осигури механизъм за генериране на случайни числа, да криптира и декриптира данните и да проверява цифровите подписи.

Потребителите на Windows 10 няма да получават актуализации по сигурността след октомври 2025 г., освен ако не си платят за тях, като цената за една година актуализации е доста солена.. Microsoft отново подчертава, че почти остарялата операционна система е към края на своята поддръжка. Въпреки това компанията не желае да премахне или отслаби изискването за TPM 2.0 от хардуерните спецификации на Windows 11, за да улесни надграждането от Windows 10 към Windows 11.

Хоскинг заяви, че TPM 2.0 чипът решава множество предизвикателства в областта на сигурността в постоянно развиващия се цифров свят, като осигурява по-добра поддръжка на стандартните за индустрията криптографски алгоритми и по-голяма изолация на процесите в областта на сигурността. Освен това TPM 2.0 предлага "безпроблемна" интеграция с възможностите за безопасност на Windows 11, включително съхранение на криптиращите ключове, Secure Boot и многофакторно удостоверяване.

"С въвеждането на TPM 2.0 като задължителен и незаобиколим стандарт за бъдещето на Windows ние рязко повишаваме нивото на сигурност", заяви Хоскинг.

Чипът TPM е от съществено значение за настоящите и особено за бъдещите версии на платформите Windows, като предоставя на корпоративните клиенти допълнителни възможности за управление. В рамките на сарказма, кой знае защо, потребителите все още масово инсталират и използват Windows 10, независимо от намаляващия жизнен цикъл на тази операционна система.

Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !