Сателитният оператор „Булсатком“ беше продаден през септември на българския бизнесмен Спас Русев за 127 млн. евро. Някои детайли около сделката обаче предизвикаха истинска война между два от трите основни телекома в страната. Българският бизнесмен е осигурил цялото финансиране за нея чрез кредит от United Group – собственикът на „Виваком“. В замяна на предоставените пари, след купуването на сателитния оператор, Русев прехвърля цялата мрежова инфраструктура на водещия български телеком.
Историята не се харесва на двата основни конкурента на пазара – „Йеттел“ и „А1 България“. Още в края на миналата година те поискаха от Комисията за регулиране на съобщенията (КЗК) да разгледа сделката и евентуално да я обяви за нарушаване на конкурентната среда. От началото на седмицата „Булстаком“, „Йеттел“ и „Виваком“ си размениха различни обвинения по казуса, докато в същия момент борбата за контрола на сателитния оператор се пренася и в КЗК.
Инициативата на United Group и отговорът на „Булсатком“
Частичен развой имаше в края на февруари, когато Slovenia Broadband, дружеството, което държи собственикът на „Виваком“ в България, подава документи в КЗК за разглеждане на сделките свързани с мрежовата инфраструктура на „Булсатком“. Така, United Group изпълнява обещанието, че ако има обществен натиск ще предостави за оценка от регулатора не само частта за мобилните базови станции, но и за фиксираната инфраструктура.
По-ключовият момент е интервюто на новия главен изпълнителен директор на „Булсатком“ Петър Ризов за „24 часа“ публикувано на 6 март. Той твърди, че всичко около сделката с оператора и Спас Русев, включително и частта с инфраструктурата, е изрядно. Но също така, Ризов директно обвинява „Йеттел“ в двойни стандарти и опит да се разруши бизнеса на „Булсатком“.
Причината е, че компанията-майка на мобилния оператор – PPF Group води подобно дело в Сърбия. Там позициите са обърнати, като местният Yettel обединява мрежата си с държавния Telekom Srbija в опит да се противопостави на лидера на фиксирания пазар в западната ни съседка SBB. Последният пък е част от телеком империята на Балканите на United Group, пише специализираното издание TechTrends.
Поредица от реакции
Следва почти моментален отговор на „Йеттел“ и на 7 март излизат с позиция към медиите, че са внесли иск за забрана на сделката по придобиване на мрежовото оборудване на „Булсатком“. Това е направено като изразено становище към вече започнатото производство от Slovenia Broadband. В същия момент, мобилният оператор настоява да се обедини последното с това за сделката по придобиване на самия „Булсатком“.
Аргументите на „Йеттел“ стъпват на тезата, че покрай останалите придобивания на различни играчи от фиксирания сегмент, в комбинация с настоящите „Виваком“ ще получи господстващо положение на този пазар. Според мобилния оператор става дума за 60% дял при платената телевизия и около 40% при достъпа до интернет.
Отговорът на „Виваком“ не закъсня и часове след позицията на „Йеттел“ обявиха, че идеята на техния конкурент за обединяване на двете производства за „необоснована, безпочвена и абсурдна“. Компанията също така смята, че КЗК ще наруши законите ако удовлетвори искането на „Йеттел“. Според „Виваком“ това се прави единствено с цел усложняване на процедурата по взимане на решение и опит за увреждане на бизнеса на телекома.
С което двата телекома продължават отворения конфликт помежду си за контрола над „Булсатком“. PPF Group участваше в търга при продажбата на сателитния оператор, който беше спечелен от Спас Русев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари