Nokia обяви, че ще съкрати до 14 000 служители като част от мащабен план за намаляване на разходите. Причината е огромен срив на печалбата през третото тримесечие на годината, съобщава CNBC. Финландската компания отчита приходи на стойност 4.98 млрд. евро за третата четвърт на 2023 г. Това е с 20% по-малко спрямо годината по-рано. Същевременно печалбата се срива с 69% до 133 млн. евро.
В момента Nokia има около 86 000 служители. Компанията смята да ги намали до диапазона между 72 000 и максимум 77 000. Целта ѝ е да намали разходите си с между 800 млн. и 1.2 млрд. евро до края на 2026 г. Затова съкращенията ще са част от цялостно преструктуриране на компанията, което предвижда и оптимизиране на оперативната ефикасност на структурата ѝ. Всичко ще се направи, за да се „адресира сложната пазарна среда“.
Не помага и фактът, че най-големият и важен отдел на Nokia отчита сериозен спад. Става дума за сегмента с мрежово оборудване за мобилни оператори. Продажбите са се свили с 24% на годишна база и са 2.16 млрд. евро. Оперативната печалба се срива с 64%.
Nokia казва, че основната причина е спадът на продажбите в Северна Америка. Няколко водещи оператора в САЩ обявиха планове за свиване на разходите, което включва и по-малко закупуване на мрежово оборудване. Освен това обаче и пазарът в Индия не е отговорил на очакванията. Разгръщането на 5G там започва да се „нормализира“, т.е. навлиза в по-плавна и предвидима фаза, а операторите не са се втурнали да изкупуват оборудване възможно най-бързо.
Въпреки това Nokia запазва оптимизъм. Изпълнителният директор Пека Лундмарк казва, че успокояването на пазара в Индия не успява да компенсира забавянето му и в Северна Америка, така че спадът в известна степен е очакван. Той казва, че нетните продажби за цялата 2023 г. все още са по график и най-вероятно ще изпълнят първоначално заложената прогноза на компанията да са между 23.6 млрд. и 24.6 млрд. евро.
Лундмарк допълва, че разгръщането на 5G е приключило само на около 25%, без да се брои Китай. Така че все още предстоят много инвестиции в сектора, ще се увеличава и потреблението на мобилни данни. „Клаудът и AI революцията също не могат да се случат без значителни инвестиции в мрежите и да им се подобри капацитетът“, казва още Лундмарк.
Изказванията му са в сходен дух и с тези на неговия колега по пост, но в основния конкурент Ericsson – Борже Екхолм по-рано тази седмица предупреди, че несигурността и неяснотите в сегмента на пазара за мобилни мрежи ще продължат и през 2024 г. Затова има съмнение, че и през следващата година производителите на телекомуникационно оборудване може да не успеят да започнат своето възстановяване. По-рано тази година Ericsson обяви планове за свиване на разходите, който включва и съкращението на 8500 служители.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари