Huawei засилва усилията си в центровете за данни и енергийния сектор

Юлиян Арнаудов Последна промяна на 18 ноември 2024 в 15:31 731 0

Huawei засилва усилията си в центровете за данни и енергийния сектор

Снимка Huawei

Huawei засилва усилията си в центровете за данни и енергийния сектор

Huawei е повече познат със своите потребителски устройства, като умни часовници, смартфони и таблети, както и с доставката на телеком оборудване. Портфолиото на компанията е доста по-обширно. Тя разполага с по-малко познати бизнеси, като центрове и решения за съхранение на данни. Но още по-любопитно е, че Huawei също така осигурява решения и в енергийния сектор.

Технологичният гигант има смелата амбиция да се включи в опитите на Европа, а и не само, в преминаването към по-зелени и устойчиви решения. Това бяха основните послания по време на технологичната конференция на Huawei Connect 2024, чието европейско издание се проведе по традиция в Париж в средата на ноември.

Тя идва на фона на предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом, който започна засилената санкционна политика срещу Huawei. От друга страна, на форума редица европейски стартъпи и по-малки бизнеси обявиха, че прекомерните регулации на Европейския съюз (ЕС) задушават иновациите на Стария континент.

Нови възможности в дигитализацията

Усилията на ЕС през последните години са насочени в две основни посоки – дигитализация и зелена енергия. Като и в двете се инвестират милиарди евро, както и включват редица нови регулации. В дигитализацията на Стария континент, Huawei от години участва активно в изграждането на фиксирани и мобилни мрежи. Въпреки усилията на редица държави за замяна на оборудването на китайската компания, тя продължава да е сред водещите в Европа.

Модернизацията към 5G е почти завършено и това може да се види в забавянето на пазара за телеком оборудване през 2023 г. и в досегашните инвестиции на операторите от началото на 2024 г. Huawei е сред водещите като качество, а и като цена, доставчици на системи от пето поколение. Следващата стъпка е 5.5G (или 5G Advanced – бел. ред.), но тя ще почака поне още година, ако не и две.

През това време, китайският гигант търси да диверсифицира допълнително своето бизнес портфолио. Един от акцентите на Huawei Connect 2024 са новите SSD системи за съхранение на данни в големите центрове – OceanStor. Според експерти от компанията, основните предимства на тяхното решение е по-добрата интеграция и оптимизация с останалите компоненти от сървърите. Както и по-добрата защита на информацията, нещо, за което Huawei многократно е обвинявана от САЩ, че не предоставя. От китайския гигант яростно отричат тези обвинения и за момента няма ясни доказателства, че решенията ѝ прехвърлят скрито информация в Китай.

„Защитата на информацията са основен елемент, който всеки център за данни трябва да предлага“, коментира Питър Жау, продуктов директор в Huawei. „Ние предоставяме устройството за съхранение на информация на клиента. Той го притежава, както и данните в него. Ние нямаме физически достъп до него, както и до информацията на него“.

Жау допълни, че ЕС има агенция по киберсигурност (ENISA), която сертифицира всеки отделен IT продукт в Съюза. Системите на Huawei за момента са определени като надеждни от нея и това би трябвало да е достатъчно за европейските клиенти. От компанията припомниха, че съхраняването и обработването на данните е ключов компонент в иновациите, особено тези свързани с изкуствен интелект.

За технологичните иновации и ролята на регулациите

Конференцията Huawei Connect 2024 акцентира почти изцяло върху инфраструктурните и мрежови решения на китайския гигант. От дреболии, като супер тънки и почти прозрачни оптични кабели, които се поставят като тиксо в сградите, до огромни облачни системи. При последните, демонстрациите бяха почти изцяло концентрирани върху различните приложения за изкуствен интелект. Виртуален асистент, роботи, които правят кафе или просто се размотават около щандовете, както и напълно автономен магазин.

Пазарното прилагане на тези иновации обаче се оказва трудна задача за европейските предприемачи. В момента е много по-лесно да изградиш продукт в Силициевата долина и веднага да е наличен в щата Илинойс, отколкото ако направиш това в две различни държави от ЕС. Това коментира Хесус Контрерас, главен оперативен и финансов директор на EIT Digital на панела свързан с развиването на иновациите в Европа.

„В Европа трябва да може да развиваме компании, които имат възможност за голям и бърз растеж в рамките на континента, това е ключово за инвеститорите“, допълни той.

Вицепрезидентът на Huawei в „Глобална индустрия“ Джу Сяомин отбеляза, че ЕС си поставя цели за дигитална трансформация, които просто не може да изпълни. Просто напредъкът на региона е по-бавен от планирания. Основният проблем, според представители на стартъп екосистемата в Европа са свръхрегулациите на континента. Според Александър Писемский, главен изпълнителен директор на стартъпа Zenpulsar, вече има изградена дори психологическа бариера пред създаването на иновации заради тежката бюрокрация. Усилията на компаниите падат все повече върху съобразяването с регулаторните изисквания, отколкото върху всичко останало.

Зеленият енергиен бизнес

Докато дигитализацията и иновациите са очакван фокус, на Huawei Connect 2024 в Париж силен акцент се постави и върху енергийните решения на китайската компания. Те идват от нейното доста по-малко известно бизнес звено – Digital Power. Но не трябва да си представяме ядрени реактори с логото на Huawei.

Компанията се фокусира върху няколко елемента – умно управление на електрическата мрежа, съхранение на енергията (батерии основно) и системи за зареждане (на електромобили най-вече). Подобно на Xiaomi, Huawei също така разработва и собствена електрическа кола.

Умното управление на мрежата, в комбинация с решения за съхранение на енергията са идеални при изграждането на соларни и вятърни централи с голям капацитет. Докато системите за зареждане на електромобили са ключов компонент в повишаване на популярността на този тип возила. При последното вече има и пилотен проект в София, по думите на представители на Huawei.

Всички тези усилия пасват много добре на амбициите на ЕС в развиването на зелена енергия и трансформацията на континента в тази посока. Въпросът е дали няма да се усили натискът от САЩ към страните от Стария континент да намалят бизнеса си с китайски компании.

Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !