Дали интернет провайдърите трябва да носят отговорност за пиратството на потребителите

Стефан Николов Последна промяна на 29 ноември 2024 в 09:06 565 0

Дали интернет провайдърите трябва да носят отговорност за пиратството на потребителите

Снимка Katemangostar/Freepik

Дали интернет провайдърите трябва да носят отговорност за пиратството на потребителите

Върховният съд на САЩ обяви, че ще започне работа по дело, което ще може да определи дали доставчиците на интернет услуги трябва да прекратяват договорите с потребители, обвинени в нарушаване на авторски права. В разпореждане, издадено в началото на седмицата, съдът прикани главния адвокат на Министерството на правосъдието да представи резюме, в което "да изрази становището на САЩ".

В делото Sony Music Entertainment срещу Cox Communications големите звукозаписни компании твърдят, че операторът на кабелна телевизия Cox трябва да носи отговорност за това, че не е спрял и изключил потребители, които неведнъж са били регистрирани като нарушители въз основа на това, че техните IP адреси са били свързани с торент изтегляния. Апелативният съд на САЩ за 4-ти окръг постанови малко странно нееднозначно решение, като потвърди констатацията на журито, че Cox е виновна за умишленото съдействие за извършване на нарушенията, но отмени присъдата за съучастие в нарушението, "тъй като Cox не се е възползвала от нарушенията на своите абонати".

С това решение се отменя присъденото обезщетение в размер на 1 млрд. долара и се разпорежда нов процес за обезщетение. Cox и Sony искат преразглеждане от Върховния съд. Cox иска да отмени констатацията за умишлено съпричастие към нарушението, докато Sony иска да възстанови присъдата от 1 млрд. долара.

Звукозаписните компании срещу доставчиците на интернет услуги

Cox заяви, че ако решението за пиратството бъде оставено в сила, "това би принудило доставчиците на интернет услуги да прекратяват интернет услугите на домакинства и предприятия въз основа на недоказани твърдения за нарушения и би ги поставило в положение да контролират мрежите си". Cox от своя страна заяви, че доставчиците на интернет услуги "нямат възможност да проверяват дали съобщението, генерирано от бот, е точно" и че дори ако съобщенията са верни, прекратяването на акаунта ще накаже всеки един потребител в домакинство, в което само един човек може да е изтеглил незаконно файлове, защитени с авторско право.

Звукозаписните компании призоваха съда да възстанови присъдата за косвено нарушение. „Както обясни Окръжният съд, журито е разполагало с достатъчно доказателства, че Cox се е облагодетелствала от нарушенията на своите абонати, включително доказателства, че „когато е решавала дали да прекрати абонат за повторно нарушение, Cox е вземала предвид месечните плащания на абоната“ и „Cox многократно е отказвала да прекрати интернет услугите на абонатите, нарушаващи правилата за авторските права, за да продължи да събира месечните им такси“, се казва в петицията на звукозаписните компании.

Друго потенциално важно дело в областта на авторското право включва звукозаписните компании и Grande, доставчик на интернет услуги, собственост на Astound Broadband. Миналия месец консервативният Апелативен съд на САЩ за 5-ти окръг постанови, че Grande е нарушила закона, като не е изключила абонатите, обвинени в повторни нарушения. Петият съдебен окръг също така разпореди нов съдебен процес относно обезщетението за вреди, тъй като според него присъдената сума от 46,8 млн. долара е твърде висока.

Тези съдебни дела в САЩ могат да окажат влияние на целия свят. Навярно ще се появи ново изискване: интернет провайдърите да следят по някакъв начин дали техните клиенти незаконно не изтеглят отнякъде защитено с авторски права съдържание. Подобен мониторинг ще изисква сложно оборудване, което със сигурност ще вдигне цените на услугите, предлагани от провайдърите.

За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !