
"А1 България" започна изграждането на първата частна 5G мобилна мрежа на международното летище в София. Проектът е съфинансирана от ЕС и носи името 5G SAMITEA (Sofia Airport Mobile Private Network Powered by А1), като е със срок 36 месеца. Той се реализира в партньорство между "А1 България", оператора на летището SOF Connect и WINGS ICT Solutions. Общата стойност на проекта е 5.921 млн. евро, от които 4.441 млн. евро са финансирани от Connecting Europe Facility (CEF).
„Развитието на иновациите и технологичните решения за подобряване на бизнеса и качеството на живот в България е в основата на стратегията на А1. Горди сме, че ще превърнем летище „Васил Левски“ – София в едно от най-модерните в света по отношение на комфорта и безопасността на пътниците. Този проект демонстрира нашата технологична експертност, опитен екип и висококачествената 5G ULTRA мрежа.“ заяви Тодор Ташев, старши директор „Център за предоставяне на услуги“, А1 България.
5G SAMITEA е важен за страната не само, че е първата самостоятелна и частна 5G мрежа, но и българското летище е едно от четирите от общо 600 летища в Европа, които към момента въвеждат технологии от пето поколение.
„Проектът за внедряването на частна 5G мобилна мрежа е трансформиращ за летище „Васил Левски“- София. Той представлява голям скок към по-интелигентни, по-безопасни и по-ефективни летищни операции. Тази инициатива не само подобрява пътническото преживяване, но и утвърждава позицията ни на водещ новатор сред европейските летища.“, каза Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на SOF Connect.
„Горди сме да си партнираме с А1 и SOF Connect по този новаторски проект. Целта е да се поставят нови стандарти за ефективност, безопасност и комфорт на пътниците чрез интегрирането на IoT и AI в дейността на летището.” каза Панайотис Диместихас, съосновател и председател на Борда на директорите на WINGS ICT Solutions.
След приключване на проекта 5G мобилната частна мрежа ще обхваща 8 кв. км. и ще осигурява близо 100% 5G покритие на открито и 98.9% 5G покритие на закрито. Тя ще обхваща съоръженията на летището на открито, пероните и сградите. С помощта на IoT сензори и AI алгоритми мрежата ще улесни пътникопотока, като намали времето на изчакване и ще усъвършенства цялостното пътническо преживяване. Частната мрежа ще осигури подобрена сигурност, включително периметрово видеонаблюдение, проактивна охрана на терминалите, аналитична система за наземния транспорт и оптимизирано управление на извънредни ситуации.
5G мрежата ще подпомага ключовите публични институции - полиция, екипите на спешна медицинска помощ и пожарна безопасност, като им осигури стабилна 5G свързаност и капацитет за критични ситуации. Освен това проектът ще позволи анализи на данни в реално време и инструменти за реакция при кризи за подобряване на безопасността и оперативната ефективност при интензивен трафик или кризисни ситуации.
В допълнение към този проект А1 Австрия работи по паралелна инициатива с летище Виена под названието 5GFORVIE, който е подкрепен с 4.1 млн. евро финансиране от ЕС. Той въвежда иновативни решения като автономни колички за багаж и демонстрира участието на A1 Group в модернизацията на интелигентната инфраструктура в Европа.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари