
Windows 11 дебютира през 2021 г. с амбицията да бъде най-добрата версия на операционната система (ОС) досега и да отвори нова страница в нейната история. Платформата трябва(ше) да направи Windows по-атрактивен не само за настолни компютри и лаптопи, но и за таблети. Също така и да положи основите за навлизането на изкуствения интелект и новите технологии.
Стартът на Windows 11 обаче далеч не беше най-добрият. Платформата бе посрещната с много скептицизъм и недоволство от потребителите и големите амбиции на Microsoft бяха попарени. Първоначално софтуерният гигант смело прогнозираше, че Windows 11 бързо ще измести Windows 10 и ще стане най-популярната ОС за компютри в света. И това трябваше да мотивира и пазара на компютри, като задвижи голяма вълна от подмяна на старите машини.
И докато в началото инсталациите се движеха наистина добре, само няколко месеца по-късно започна стагнация. Покачването се забави и Windows 10 продължи да държи лидерството в продължение на години. Всъщност, почти четири години.
Едва на 7 юли т.г. Windows 11 най-сетне е задминал Windows 10 по брой активни инсталации, съобщава Windows Central. Данните са на Stat Counter, които отчитат, че броят на инсталациите на Windows 11 вече са 50,88% от всички устройства с Windows. Така Windows 10 е детрониран, като неговите инсталации спадат до 46,2%.
Актуалната към момента версия на Windows имаше само 10% инсталации през 2022 г. Година по-късно ги увеличи до 28%. През 2024 г. те бяха 36%. Така за около половин година Windows 11 отчита най-големия си скок в историята си. Основната причина за това е, че през октомври т.г. Microsoft спира поддръжката на Windows 10. И това кара много компании и потребители постепенно да преминават към Windows 11 дори и да не искат.
В конкретни стойности, това означава, че вече има около 700 млн. активни устройства месечно с Windows 11. Данните на Stat Counter не са с претенцията за абсолютна точност, а по-скоро ориентир.
Като лидер, Windows 11 вече ще може да диктува еднолично развитието на платформата. Досега Microsoft се съобразяваше и с техническите възможности на Windows 10 при подготвянето на актуализациите. Това може и да не беше казвано официално, но си личеше от поведението на компанията и пускането на някои функции в съвместимост и със старата ОС. Както и от факта, че макар и поддръжката да спира официално този октомври, Microsoft склони за още една година актуализации за сигурност при използване на официален профил и създаване на бекъп в клауда на компанията.
Това вероятно ще „спъне“ прогреса на Windows 11 още малко. Microsoft ще се опита да компенсира, като гарантира, че актуализациите през тази година няма да въвеждат нови хардуерни изисквания и ограничения. И подготвя подобрения в сферата на изкуствения интелект и функционалността.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари