Nvidia най-накрая пенсионира 20-годишното си приложение от ерата на Windows XP

Павлин Луканов Последна промяна на 29 май 2026 в 11:41 487 0

Nvidia най-накрая пенсионира 20-годишното си приложение от ерата на Windows XP

Снимка Nvidia

Nvidia най-накрая пенсионира 20-годишното си приложение от ерата на Windows XP

Nvidia въведе актуалните си приложения GeForce Experience и „Nvidia app“, но въпреки това старият контролен панел съществува като опция за управление на основните настройки още от първоначалното му въвеждане през 2006 г.

Това обаче приключва с версия 610.47 на драйверите Game Ready и Studio на Nvidia за графични процесори GeForce. Nvidia съобщава, че старият контролен панел вече няма да се инсталира по подразбиране, тъй като всички активно поддържани функции на контролния панел на Nvidia за потребителите на GeForce са модернизирани и прехвърлени към новото приложение на Nvidia.

От компанията посочват, че приложението NVIDIA съдържа цялата съвременна функционалност на контролния панел на NVIDIA, достъпна за графичните процесори GeForce RTX, и много повече, като работи по-бързо и по-ефективно. Това включва актуализации на драйвери и преопределяне на DLSS за използване на по-нови модели за увеличаване на резолюцията с игри, които поддържат само по-стари версии на DLSS.

Ако вече имате стария Control Panel на вашата система, инсталирането на новата версия на драйвера няма да го премахне, освен ако не извършите чиста инсталация. Ако загубите Control Panel и искате да го възстановите, той ще бъде наличен засега като отделно изтегляне от Microsoft Store, но Nvidia вече няма да го актуализира с нови функции или поправки.

Поне засега панелът ще продължи да се инсталира за потребителите на RTX Pro, RTX и Quadro GPU, използващи драйвери за работни станции на Nvidia, тъй като Nvidia не е прехвърлила всички съответни професионални функции към новото си приложение.

Външният вид и усещането от Control Panel са се променили малко от дебюта му преди толкова време. Любопитно е обаче да се отбележи, че дори най-новата версия на самата операционна система Windows 11, въпреки излъсканата си повърхност, все още има някои системи, които са с доста стар интерфейс.

При всички положения е добре да видим финалното преминаване към най-новото приложение на Nvidia, което дава допълнителна доза удобство. Наличието на софтуерни обновления и настройки на едно място определено е добре дошло. Към това добавяме и много приятната визия, която вече е напълно в тон с очакванията в днешно време.

Предстои да видим кога компанията ще завърши процеса и за професионалните си решения с драйвери за работни станции.

    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !