Какво представлява ЕГИ?
Представете си, че разполагате със сила да повлияете върху европейското законодателство, като е необходимо само да се обедините с други граждани. Точно това е целта на Европейската гражданска инициатива (ЕГИ)! ЕГИ е уникален инструмент за осъществяване на демокрацията на участието, който позволява на гражданите на ЕС от всички държави — членки на Европейския съюз (ЕС), да предлагат законодателни промени по въпроси от значение за тях, като призовават Европейската комисия (ЕК) да предложи нови правни актове. Независимо дали става въпрос за опазване на околната среда, социални права, или друга важна тема, ЕГИ ви дава възможност да изразите пряко мнението си при оформянето на политиките на ЕС. Този подход „отдолу нагоре“ за започване на политически дебат се използва успешно в продължение на вече 12 години.
Стартирана с Договора от Лисабон и действаща от април 2012 г. насам, Европейската гражданска инициатива е вашият шанс да се свържете с други хора, които споделят въпросите, по които се вълнувате дълбоко, и стимулират промяна в цяла Европа. Като европейски граждани, ние всички споделяме общи ценности и въпреки че живеем в различни държави, можем да се вълнуваме дълбоко от едни и същи въпроси.
Чрез гражданската инициатива можете да се присъедините към други хора от целия ЕС, за да се обедините по въпрос, който ви интересува, да насърчавате дебата и да дадете начало на реформи. ЕГИ е един от основните инструменти, предлагани от ЕС за насърчаване на по-широка демокрация на участието, било то чрез подписването на гражданска инициатива, или стартирането на нова инициатива.
Запознайте се с и материалите за ЕГИ за училищата — Демокрация в ЕС в действие
Материалите за училищата „Демокрацията в ЕС в действие — изразете мнението си чрез Европейската гражданска инициатива“ насърчават учениците да участват активно в демократичните процеси в ЕС. Целта на материалите е учениците да бъдат информирани за Европейската гражданска инициатива, както и да научат как да играят активна роля по въпросите на ЕС.
Тези интерактивни ресурси, предназначени за средните училища, предоставят на учениците обща информация за Европейския съюз и за това как се изготвят европейските закони; те също така представят на учениците Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) и ги насърчават да помислят как биха организирали ЕГИ по избрана от тях тема.
Материалите предлагат гъвкави решения за обучение, подходящи за часовете по гражданско образование или за тематичното преподаване. Те са достъпни на всички официални езици на ЕС, включително на български. Материалите, които се състоят от четири тематични раздела, обхващат обща информация за ЕС и специфични дейности, свързани с ЕГИ. Целта им е да се улеснят множество различни подходи към преподаването и ученето, включително пряко представяне, работа в групи, работа по проекти, индивидуално учене, изследователска работа, решаване на проблеми, ролеви игри и мултимедийни презентации.
Предназначени за по-възрастни ученици от средните училища, материалите за ЕГИ предоставят на учениците необходимите знания и умения, за да станат активни граждани на ЕС. Тематичните раздели предоставят подробна информация и дейности, свързани с ЕГИ, като осигуряват цялостно разбиране и ангажимент. С включването на тези материали в учебната си програма, училищата могат да насърчат по-задълбочено разбиране на демократичните процеси в ЕС сред учениците, с което се поощряват активното гражданство и участието в оформянето на бъдещето на Европейския съюз.
Положителна обратна връзка от учители и студенти
Учители и ученици реагираха положително след успешно изпробване на материалите за ЕГИ в училища из целия ЕС. Учител в средно училище от Испания, изпробвал материалите, заяви: „Поисках от учениците ми да изразят мнението си относно материалите и трябва да кажа, че те ги харесаха много. Учениците ми не знаеха много за Европейската гражданска инициатива и материалите им бяха интересни. Те харесаха избрания подход да бъде представено всичко и да работят по информацията, като особено им допаднаха видеоклиповете, защото са кратки и ясни“.
Мнението на испанския учител беше потвърдено от колега от Полша, който също участва в пилотните тестове, и заяви: „Това, което аз и моите ученици харесахме най-много, е фактът, че по интересен и сбит начин те придобиха много знания по тема, която се пренебрегва в училище. Справочните материали, достъпни на уебсайтовете на ЕС, бяха съчетани с уроците и дейностите за учениците. Учащите биват насочвани към конкретни ресурси с конкретни задачи, така че те могат да видят връзката с документите, без да бъдат обременени от количеството на ресурсите.“
ЕГИ в България
От 2012 г. насам над 1000 организатори са инициирали 116 ЕГИ с активното участие на 19 български граждани. Колективните усилия доведоха до впечатляващ резултат от над 20 милиона подписа в подкрепа на тези инициативи в целия ЕС. България допринесе за този резултат, като събра над 185 000 подписа, като това подчертава решимостта на българските граждани да участват в оформянето на програмата на ЕС чрез демократично участие. 10 успешни инициативи вече получиха отговор от ЕК във връзка с множество области на политиката, вариращи от околната среда и хуманното отношение към животните до транспорта, защитата на потребителите, социалните права и основните права. Понастоящем има 10 инициативи , за които се събират подписи.
Повече информация има в образователния сайт Uchi.bg.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари