Великобритания ще забрани на всички под 16-годишна възраст да използват социални мрежи

Стоян Ненов Последна промяна на 17 June 2026 в 15:33 55 0

Великобритания ще забрани на всички под 16-годишна възраст да използват социални мрежи

Снимка Berke Citak/Unsplash

Великобритания ще забрани на всички под 16-годишна възраст да използват социални мрежи

Дебатът за достъпа на децата до социалните мрежи навлиза в нова фаза и Обединеното кралство се готви да заеме една от най-силните позиции досега. Британският премиер Киър Стармър обяви планове за забрана на достъпа на деца под 16-годишна възраст до основните платформи за социални мрежи, съобщава Reuters.

Това е ход, който би поставил Великобритания сред най-рестриктивните страни в света, що се отнася до регулирането на онлайн активността на младите хора. Очаква се предложението да засегне водещи платформи, включително TikTok, Instagram, Snapchat, Facebook, YouTube и X, докато услуги за съобщения като WhatsApp и Signal ще останат извън него. Предлага се ограниченията да бъдат финализирани до края на годината и да влязат в сила през 2027 г.

Вече мина обществена консултация, която получи над 116 000 отговора. Според британското правителство огромното мнозинство от родителите подкрепят по-решителни действия, като около 90% подкрепят минимална възраст от 16 години за достъп до социални мрежи.

Правителството планира и ограничения върху услугите за стрийминг на живо, онлайн платформите за игри, които позволяват взаимодействие с непознати, и някои изживявания с чатботове с изкуствен интелект, считани за неподходящи за по-млади потребители. Властите твърдят, че децата са все по-изложени на вредно съдържание, кибертормоз, алгоритми за препоръки, водещи до пристрастяване и онлайн хищници, което изисква по-силни предпазни мерки от настоящите.

Подходът на Великобритания е силно повлиян от събитията в Австралия, която стана първата страна, въвела национална забрана за социални мрежи за лица под 16 години. Британските политици следят отблизо опита на Австралия и вярват, че подобни мерки биха могли да помогнат за справяне с нарастващите опасения относно психичното здраве на младежите и прекомерното време пред екрана.

Освен това, администрацията активно проучва допълнителни ограничителни мерки за по-големи тийнейджъри до осемнадесетгодишна възраст. За тях може да се предвидят наложени от правителството вечерни часове за приложения и задължителни системни почивки, предназначени да прекъснат навиците за безкрайно превъртане на съдържание в социалните мрежи.

Поддръжниците на предложението твърдят, че това решение е отдавна закъсняло. Многобройни проучвания свързват прекомерната употреба на социални мрежи с тревожност, депресия, нарушения на съня и намалена продължителност на вниманието сред младите хора. Активисти и опечалени семейства, загубили деца след излагане на вредно онлайн съдържание, настояват правителствата да поемат по-активна роля в регулирането на цифровите платформи. Премиерът Стармър формулира предложението като въпрос на защита на детето, а не като технологична политика.

Планът обаче не е без критики. Технологичните компании твърдят, че пълните забрани могат да тласнат тийнейджърите към по-слабо регулирани платформи или да ги насърчат да заобикалят ограниченията, използвайки VPN и невярна информация за възрастта. Някои психолози и защитници на цифровите права също така поставят под въпрос дали само възрастовите забрани решават по-дълбоките проблеми на вредните алгоритми, онлайн тормоза и нездравословните цифрови навици.

Прилагането вероятно ще се превърне в едно от най-големите предизвикателства. Очаква се регулаторните органи да разчитат на по-строги системи за проверка на възрастта, потенциално включващи технологии за оценка на възрастта по лице, системи за цифрова идентификация и други методи. Критиците предупреждават, че ефективното внедряване на тези системи, като същевременно се запазва поверителността, ще бъде трудно.

За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !